Mutluluk Bilimi

Bireysel Devrim, mutluluk devrimidir.

” Mutluluk ” insanlığın kadim bilmecesi.

Mutluluk ; Tarih boyunca her açıdan, her kültürde farklı biçimlerde irdelendi, felsefenin temel konusu da aynı idi. Aranan tek şey hep ” mutluluk ” oldu.

Sonunda aranan mutluluk bulundu mu dersiniz? Evet bulundu, çok uzak bir yerde değildi. Büyük ölçüde insan zihninde saklı idi. Bulunan mutluluk öyle somut bir şey değildi. Ona doğrudan sahip olamıyordunuz. Mutluluğun peşinden gidilemiyordu, mutluluk başka şeylerin peşinden geliyordu.

Mutluluk ancak kendi akışınızı yarattığınızda, anlamlı bir hayata bağlandığınızda ve bunlarla birlikte hayatın zevklerini de yaşadığınızda gerçekleşiyordu.

Bütün bunlar düşünmenizi, öğrenmenizi, sürekli olarak denemenizi, bıkıp usanmadan çalışmanızı gerektiriyordu.

Farkedildi ki ” iyi hissetmek “ ile ” iyi olmak “ farklı şeylerdi. İyi hissetmek nispeten kolaydı. Kısa yoldan hemen iyi hissetmek için yapılacak bir sürü şey vardı. Bunlar aslında fena şeyler değildi. Birşeyler atıştırmak, bir kadeh içki, bir parça çikolata, biraz meditasyon, alışveriş, televizyon, internet, sayısız keyif verici etkinlik hemen elimizin altında hazırdı. Ancak küçük bir sorun vardı. İyi hissetmek alışkanlık yaratabiliyordu. Bu ise iyi olmanın önündeki en büyük engeldi.

Anlaşıldı ki ” iyi olmak ” uzun vadeli çalışmalar ile mümkündü ve bu yolda yürümek gerçek mutluluk yolu idi. İyi olma yolunda iken ” iyi hissetmek ” için kararında eylemlerde bulunmak daha akıllıca idi.

Mutluluk böyle bir şeydi. Uğrunda çaba gerektiriyordu. Bedelsiz mutluluk yoktu. Dışarıdan mutluluk satın alınamıyordu.  Mutluluk doğrudan hedef olarak konulamıyordu. Dolaylı olarak yaratılan bir duygu idi. O halde zaman geçirmeden mutluluk yoluna girmek ve iyi olmak için çaba sarfetmek gerekiyordu. Rahatlık tuzağından kurtulmak gerekiyordu.

Her şeyin bir bedeli vardı. Mutluluğun da.

Mutluluk bilimi, bizim deyişimizde bireysel devrim, mutluluk yolunda atılması gereken – dolaylı – adımları tanımlayan, modern psikolojinin bulgularını paylaşan ve bunları yaşamımızda uygulamak için yaptığımız çalışmaların bütününü oluşturuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s