YAZILI HEDEFLERİNİZ VAR MI?

Hedeflerini yazıya dökenlerin oranının sadece % 5 ler civarında olduğu biliniyor. Peki, kimler yaşamda hedeflerine ulaşıyor? Doğru tahmin ettiniz hedeflerini yazıya dökenler. 

Yazılı hedeflerimiz olmasa bile hepimizin düşleri mutlaka var. Düş kurmak yaşamın ayrılmaz bir parçası. Hepimiz birçok konuda sürekli düşler kurarız. Bu düşlerin gerçeğe dönüşmesi en büyük arzumuzdur elbette. Sadece arzulamak düşlerin gerçek olmasına yeter mi? Birçok kitap, film ve öğreti düş kurmanın yeteceğini, bize düşenin yoğun biçimde düşlemekten ibaret olduğunu ısrarla söylüyor. Bizim sadece istediğimiz sonuçlar üzerinde yoğunlaşmamız gerektiğini, gerisini Evren in halledeceğini bildiriyorlar.

Elbette düş kurmak ve yoğun biçimde düşü önceden yaşamak önemli. Evren e işin teslim edilmesi ise yeterli olmuyor genellikle. Bizlerin düşlerimiz üzerinde yoğun olarak çalışmamız gerekiyor.

Yaşam koçluğu düşlerin hedeflere, hedeflerin gerçeğe dönüştürülmesi ile ilgilidir. Koçluk genel kanının aksine koç tarafından verilen öğütler asla değildir. Koçluk kendi düşlerinizi hedeflere ve hedeflerinizi gerçeğiniz haline getirirken birlikte çalıştığınız, sizi kendi planınız üzerinde çalışmaya teşvik eden düş ortağınızdır. Yaşam koçu ile çalışırken koçunuzdan cevaplar değil sadece sorular duyarsınız. Sorular sizin şu anda bulunduğunuz yeri kavramanız ve düşlerinizi planlamanız içindir. Siz planınızı özgürce yaparsınız. Koçunuz sizi sadece dinler ve soru sorar. Yaşamınızın mimarı her zaman ve sadece sizsiniz.

“ Hedefler ayaklanmış düşlerdir “   Koçluk; Düşlerinizi ayaklandırmak ve hedeflerinize koşarak ulaşmanız için birlikte çalışmak demektir.

Yazılı hedeflerinizin olmayışı hedeflerinizin olmadığı anlamına gelmez. Bu durumda sizin hedeflerinizin sizin dışınızda belirlenmesi büyük olasılıktır. Kolayca başkalarının hedefleri doğrultusunda yaşamınız biçimlenebilir. Düşlerinizle gerçekleriniz arasındaki mesafe gittikçe açılabilir.

Düşleri hedeflere dönüştürmek ve bu hedefler üzerinde çalışmak yaşamınıza büyük bir enerji ve anlam katar. Her sabah uyandığınızda gerçekleştireceğiniz büyük bir projeniz vardır. Eseri üzerinde çalışan bir sanatçı gibi eserinizi tamamlamak için büyük bir yaşam sevinci duyarsınız.

“ Kuvvet hedeften gelir “ Hedeflerinizi belirlediğinizde ve bu hedefe ulaştıracak planlarınızı yaptığınızda bu planı uygulamak için büyük bir sevinç ve heyecan ile güne başlarsınız. Hedefinize olan bağlılığınız sizi güçlü kılar ve enerjinizi odaklar. Sizi belirsizlikten kurtarır. Belirlediğiniz hedefleriniz kendi değerlerinizden kaynaklandığından hedeflerinize ulaşmak için çalışırken yine kendi öz değerlerinizi yaşarsınız.   Size hizmet etmeyen eski inançlarınızı fark edip yenileri ile değiştirdiğinizden amaçlarınıza yol alırken içinizden gelen büyük desteğin gücünü hissedersiniz.

Değerler ve inançlar   koçluğun önemli çalışma konularıdır. Bir başka yazımızda değerler ve inançları paylaşacağız.

Hepimiz birer sanatçıyız. En büyük eserimiz, Şah eserimiz “ Kendi yaşamımızdır “ Yaşamımızı şaheser kılmak için yapılabilecek en etkili eylemin Yaşam koçluğu ile tanışmak ve bir yaşam koçu ile çalışmak olduğu ipucunu vermek isterim.

İlk yaşam koçluğu oturumu dünyanın her yerinde ücretsizdir. Şah eserinizi yaratmak için kendinize bu değerli armağanı verin.

Sevgilerimle

Engin Aksu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s